W górach

Z cyklu ferie w górach. Pieniny

Z cyklu ferie w górach. Pieniny

Lekarze zawsze powtarzają, żeby przynajmniej raz w roku zmienić klimat. Dlaczego nie wybrać więc na ferie zimowe Pienin? Pieniny, co roku oferują moc zimowych atrakcji dla przyjezdnych, dla tych małych i dużych. Pieniny znajdują się w południowej części naszego kraju i w północnej części Słowacji.

Najwyższe szczyty regionu to Trzy Korony i Żar. Na terenie Pienin mieści się Pieniński Park Narodowy oraz liczne rezerwaty przyrody, w tym najładniejsze Wąwóz Homole i Wysokie Skałki, czy dolina Leśnego Potoku. Na miłośników pory zimowej i aktywnego spędzania czasu, czeka aż 40 km tras narciarstwa biegowego, a do tego stoki narciarskie i naturalne lodowisko. W miastach trudno o śnieg, a tu można urządzić bitwę na śnieżki, pojeździć na sankach, czy ulepić bałwana, kiedy tylko ma się na to ochotę. Gdy ktoś zatęskni za ciepłem, może zawsze udać się do basenów termalnych.

Osoby, które chcą po prostu uciec od zgiełku miasta i smogu, mogą spędzać czas na spacerach na licznych szlakach i podziwianiu malowniczych widoków. Najbardziej znany jest wyciąg narciarski Polana Sosny. Wokół znajdują się wypożyczalnie snowboardów oraz nart. Szkoły nauki jazdy, tylko czekają na przyszłych specjalistów sportów zimowych. Wszystkich amatorów sportów zimowych zaprasza stacja narciarska Polanica. Szczawnica zaprasza na wesołe kuligi śnieżne. Można również zrobić wypad do Łopusznej i pochodzić śladami księdza Tischnera.

Jeśli znudzi nam się jazda na nartach, możemy wybrać się na zwiedzanie zabytków, a tych tu nie brakuje. A oto miejsca, które warto odwiedzić:

• Czerwony Klasztor
• Zamek w Niedzicy
• Ruiny zamku w Czorsztynie

Oczywiście nie można zapomnieć o wspaniałej tradycyjnej góralskiej kuchni, pełnej przypraw i smaków. Tu warto wspomnieć o Kocim Zamku.
Oferta noclegowa jest naprawdę bardzo bogata. Można wybrać kwatery prywatne, ośrodki wczasowe, pensjonaty, czy też hotel. Istnieje możliwość skorzystania z ofert sanatorium, także prywatnie. Ceny za osobo dobę wahają się od 15 do 250 zł.

Innym dobrym rozwiązaniem są obszary Śląska, gdzie również czeka na turystów cała chmara zabytków i atrakcji. Jedne z nich znajdują się na sosnowiecinfo.pl, gdzie można też wyposażyć się w bieżące wiadomości z miasta i regionu.