W górach

Ciekawostki o Karkonoszach

Ciekawostki o Karkonoszach

Karkonosze to pasmo górskie, które rozdzielone jest pomiędzy dwa kraje- Polskę oraz Czechy. To część Sudetów o powierzchni 650km2. Przyciąga turystów poprzez piękne widoki po dotarciu na szczyty.

W okolicach dostępne są noclegi, liczna gastronomia, a co najważniejsze – ciekawe trasy wycieczkowe. Przed udaniem się w karkonoską część turystyczną, warto poznać kilka ciekawostek dotyczących tego miejsca.

Szmaragdy i szafiry

W czasach średniowiecznych Karkonosze przyciągały naród romański – poszukiwali w tym miejscu szmaragdów oraz szafirów. To dzięki nim na terenach karkonoskich powstały pierwsze huty szkła oraz liczne legendy, które opowiadane są do dnia dzisiejszego.

Skała Słonecznik

To jedna z najpopularniejszych skał w Karkonoszach. Jest to bardzo spękana skała złożona z kilku elementów. Pierwsza kolumna przypomina ludzką postać. Skała jest również nazywana Diabelskim Kamieniem, gdyż odnosi się do legendy, która opowiada o rozwścieczonym diable, który rozrzucił kamienie w tym miejscu.

Wodospad Kamieńczyka

Malownicze miejsce w Karkonoszach, które przyciąga turystów. To najwyższy wodospad, który położony jest po polskiej części Sudetów – wznosi się na wysokość aż 800 metrów. To tutaj kręcono ujęcia do filmu ”Opowieści z Narnii”.

Aleja Gwiazd w Karpaczu

Miejsce znajdujące się w Karpaczu. Znajdują się tutaj odciski dwudziestu polskich himalaistów, którzy zdobyli światową popularność dzięki zdobyciu Himalajów i Karakorum.

Chybotek – kołysająca skała

To najpopularniejszy kamień w całych Karkonoszach. To granitowa grupa skalna, a na jej szczycie znajduje się Chybotek – wielki kamień, który z łatwością można rozkołysać. Według legend miał blokować wejście do podziemnej jaskini, w której znajdował się ukryty skarbiec.

źródło: https://www.karkonoskie.pl/ – turystyka w Karkonoszach