W górach

Zawoja – szlaki turystyczne najdłuższej polskiej wsi!

Zawoja – szlaki turystyczne najdłuższej polskiej wsi!

Zawoja to duża wieś gminna położona w samym sercu Beskidu Żywieckiego, u stóp najwyższego jego szczytu – Babiej Góry. Miejscowość powszechnie nazywana jest „najdłuższą polską wsią” ze względu na fakt, iż ciągnie się ona na kilkanaście kilometrów! Może być także doskonałą bazą wypadową dla wycieczek górskich w urokliwe Beskidy ze względu na mnogość atrakcyjnych szlaków pieszych, a także dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze hotelowej oraz gastronomicznej.

Babia Góra – królowa Beskidów

Zdecydowanie najbardziej popularnym celem wycieczkowym z Zawoi jest niesamowita Babia Góra (1725 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Beskidów, jedyna Beskida z piętrem alpejskim, a nawet najwyższy polski szczyt poza Tatrami! Unikalna przyroda i niesamowite walory widokowe spowodowały, że masyw Babiej Góry objęto ochroną w postaci powołania Babiogórskiego Parku Narodowego. Najbardziej znaną trasą na Babią Górę jest pętla z Krowiarek – w pierwszą stronę czerwonym szlakiem grzbietowym, później zejście do schroniska Markowe Szczawiny, by potem wrócić w miejsce startowe szlakiem niebieskim.

Trasa jest bardzo popularna w sezonie turystycznym, dlatego warto przyjeżdżać wcześnie, by znaleźć na parkingu jeszcze miejsce do pozostawienia samochodu. Rozpoznawalność Babiej Góry nie bierze się jednak znikąd – każdy kto chociaż raz osiągnął ten niesamowity szczyt, pozostaje w nim do końca życia szczerze zakochany. Jest on na tyle wybitny, że przy dobrej widoczności oferuje widoki na ponad dwadzieścia sąsiednich górskich pasm, przyroda którą możemy spotkać po drodze zapiera natomiast dech w piesiach. Na Babią Górę wejść można także z zawojskiej dzielnicy Markowa, położonej bliżej centrum wsi; położonej jednak znacznie niżej od przełęczy Krowiarki.

Sprawdź również najlepsze miejsca w Tarnowskich Górach na www.goryinfo.pl.

A co poza Babią? Polica, Mosorny Groń!

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że Zawoja oferuje mnogość rozmaitych górskich szlaków – po zobaczeniu Babiej Góry pozostaje więc jeszcze wiele innych interesujących szczytów do odkrycia! Jednym z nich z całą pewnością pozostaje Mosorny Groń. Dostać się można na tą górę w sposób dwojaki – albo niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym z osiedle „Mosorne” bądź idąc wzdłuż trasy narciarskiej. Zwłaszcza druga droga może okazać się bardzo wymagająca, zwłaszcza w szczególnie upalne dni. Szczyt mierzy 1047 m n.p.m., jest przede wszystkim niesamowitym punktem widokowym na ogromny Masyw Babiej Góry.

Wrażenia potęguje niedawno otwarta wieża widokowa, dostępna dla wszystkich turystów. Dla leniuszków dobrą informacją będzie to, że wyciąg narciarski na Mosorny Groń jest całoroczny – również i latem istnieje więc możliwość wyjechania na sam szczyt. Ciekawą opcją będzie także Polica (1369 m n.p.m.), którą to można zdobyć albo kontynuując spacer z Mosornego Gronia albo też wybierając czerwony szlak – również przełęczy Krowiarki. Jest to najwyższy szczyt pasma Policy – najbardziej na wschód wysuniętej części Beskidu Żywieckiego.