W górach

Uzależniająca siła gór

Uzależniająca siła gór

Niektórzy odwiedzają góry dosłownie co roku. Mimo iż mogą spokojnie udać się nad morze albo nawet pojechać od razu za granicę, wolą jednak ponownie wyruszyć do Zakopanego i spędzić typowe wakacje w Zakopanem. Z czego to wynika? Spory wpływ na taki sposób postępowania ma na pewno naturalna uzależniająca moc gór, o której mówią dosłownie wszyscy, którzy w miarę regularnie w te góry jeżdżą i już mieli okazję spędzić w nich trochę czasu.

To potrafi być niczym nałóg. Świeżo po zdobyciu kolejnego szczytu człowiek odczuwa nagłą euforię i przypływ silnego uczucia szczęścia, ale już po paru minutach te uczucia przeradzają się w dogłębną chęć udania się na kolejny, tym razem trudniejszy albo bardziej wymagający kondycyjnie szczyt. Nigdy nie ma się dość. Nie jest to zresztą możliwe, by wspiąć się dosłownie na wszystkie szczyty występujące w Tatrach, a nawet gdyby komukolwiek udało się to zrobić, zawsze będzie on mógł wyruszyć na podbój kolejnych pasm górskich, takich jak Bieszczady czy Beskid Śląski. Wakacje w Zakopanem nie są jedyną formą górskich wakacji. Innymi ciekawymi górskimi miejscowościami będą przecież chociażby Wisła czy Ustroń bądź Żywiec.

Góry uzależniają, bo to wysiłek fizyczny i emitowane w jego trakcie endorfiny doprowadzają do tego, że człowiek nigdy nie ma dość, a wręcz jest w stanie wyjść poza granice własnego komfortu, by zmierzyć się z samym sobą i własnymi słabościami. Góry pozwalają nabrać wewnętrznej siły, a jednocześnie uczą pokory. Wspinając się po ich pasmach, można spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej strony i nabrać inwencji do tego, by coś w tym życiu zmienić.

Opisane wyżej argumenty przemawiające za spędzeniem wakacji w górach są jednak dość górnolotne, a warto też podkreślić, że takie wakacje są też korzystne ze względów czysto fizycznych. Górskie wspinaczki budują wytrzymałość i poprawiają kondycję. Ogólnie rzecz biorąc bardzo pozytywnie wpływają na całą sprawność fizyczną. Osoby, które często chodzą po górach, raczej nie mają problemów z wejściem na piąte piętro po schodach.

Wspaniałe klimaty górskie czekają też na Ciebie na Turystyka Info, gdzie opisujemy różne miejsca, gdzie możesz przeżyć niesamowite chwil na tle majestatycznych łańcuchów górskich.