W górach

Rysy – jak wejść na najwyższy szczyt Polski?

Rysy – jak wejść na najwyższy szczyt Polski?

Rysy (2499 m n.p.m.) to jeden z tych tatrzańskich szczytów, które cieszą się niesłabnącą, a wręcz stale rosnącą popularnością wśród turystów. Renoma ta nie bierze się znikąd – mowa bowiem o najwyższym polskim punkcie położonym na terenie Polski, poza tym najwyższym szczycie, na którym można dojść znakowanym szlakiem w calutkich Tatrach (a więc uwzględniając także część słowacką). Jak więc wejść na Rysy? Jak się przygotować do wyprawy?

Rysy – szlak turystyczny

Od strony polskiej na Rysy prowadzi znakowany czerwony szlak turystyczny swój bieg rozpoczynający w Palenicy Białczańskiej. Dojechać w to miejsce można albo busem z centrum Zakopanego albo własnym samochodem. W przypadku tej drugiej opcji należy jednak pamiętać o wykupieniu wcześniej biletu parkingowego online. Szlak czerwony prowadzi doskonale znaną turystom tatrzańskim asfaltową szosą w kierunku Morskiego Oka. Jeziora tego nie trzeba nikomu opisywać – jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych naszego kraju.

Czerwony szlak prowadzi wokoło Morskiego Oka, by potem wznieść się w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami. Po jego osiągnięciu, turysta zmierzający na Rysy będzie musiał rozpocząć zasadniczą wspinaczkę – długim, niezwykle żmudnym żlebem. Trud wynagrodzony będzie jednak niesamowitym widokiem ze szczytu Rysów – rozciągającym się na niezliczone okoliczne tatrzańskie wierzchołki. Podsumowując, szlak czerwony liczy sobie 13 km, w tym 1500 metrów różnicy wysokości (należy zdawać sobie jednak sprawę, że na pierwszych 8 km do Morskiego Oka jest bardzo łatwo – dopiero później trasa sprawi większe kłopoty).

Rysy – jakie trudności?

Wymagana jest przede wszystkim dobra kondycja – jeżeli dużo biegasz, jeździsz na rowerze czy uprawiasz inne sporty – poradzisz sobie. Jeżeli jednak przyjechałeś w Tatry po całym roku spędzania wolnego czasu w bierny sposób – wybierz lepiej na początek coś prostszego, ponieważ Rysy mogą bardzo mocno zrazić takie osoby do podejmowania aktywności górskich. Najlepsi osiągną najwyższy szczyt Polski w 4-5 godzin; innym zajmie to nawet 8 – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Warto dodać, że osoby o gorszej kondycji lub takie, które po prostu preferują wolniejsze tempo wspinaczki górskiej powinny rozważyć nocleg w schronisku PTTK Morskie Oko. Znacznie skróci to trasę. Z drugiej strony, rezerwacji dokonać należy z dużym wyprzedzeniem, bez gwarancji odpowiedniej pogody na zdobywanie szczytu.

Łańcuchy na Rysach – trudne?

Podejście na Rysy powszechnie uważane jest za jedno z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Dla sprostowania – głównie chodzi już o opisywane względy kondycyjnie. Warto dodać jednak, że szlak wymaga pewnych umiejętności technicznych – w kilku miejscach ubezpieczony został bowiem łańcuchami i klamrami, występują na nim także ekspozycję (na Rysy nie powinny więc wybierać się osoby z lękiem wysokości). Przed wędrówką na Rysy dobrze wcześniej wypróbować swoje umiejętności np. na Świnicy. Szlak nie powinien natomiast sprawić żadnej trudności tym, którzy poradzili sobie wcześniej na Orlej Perci. Trasa na Rysy prowadzi żlebem z dużą ilością sypkich kamieni – dla własnego bezpieczeństwo warto więc wspinać się w kasku.

Polskie morze jest tak samo fascynujące, jak polskie góry. Przekonaj się o tym odwiedzając portal https://www.koszalinonline.pl.

 Rysy – weź pod uwagę kolejki!

Planując wycieczkę na Rysy należy uwzględnić również fakt, iż zarówno przy wejściu, jak i przy zejściu tworzyć się mogą duże kolejki, zwłaszcza w tych miejscach, w których zainstalowano sztuczne ułatwienia. Szlak jest w sezonie turystyczny nie tyle popularny, co wręcz oblegany – turyści, którzy mają ochotę zdobyć najwyższy szczyt Polski we względnym spokoju powinni wybierać np. wczesną jesień.