W górach

Pogórze Przemyskie i jego charakterystyka

Pogórze Przemyskie i jego charakterystyka

Podkarpacie każdego z nas może oczarować pięknymi widokami oraz przyrodniczymi skarbami. Gdzie najlepiej poczujemy piękno tego regionu? Dla tych, którzy cenią sobie malownicze miejscowości o wielokulturowym charakterze, dziką przyrodę i piękne pejzaże, wymarzonym kierunkiem wycieczki będzie Pogórze Przemyskie. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Przyrodnicze skarby Pogórza Przemyskiego

Pogórze Przemyskie, otoczone doliną Sanu, Pogórzem Dynowskim oraz Górami Sanocko-Turczańskimi, jest teren wymarzonym dla tych, którzy kochają piesze wycieczki i kontakt z przyrodą. Tu, w pobliżu granicy z Ukrainą, nie brakuje też cennych zabytków, w gronie których ujrzeć można sporo perełek architektury. Obszar, który jeszcze przed II wojną światową był dość gęsto zaludniony, wskutek walk i powojennych przesiedleń, dziś jest krainą niezwykłą pod względem przyrodniczym.

Istniejący to od 1991 roku Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego jest jednym z największych (ponad 60 tysięcy ha powierzchni) i najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce, a jego lasy mogą się pochwalić cennym drzewostanem. Ze względu na okazałe buki oraz jodły, a także ze względu na bogaty świat zwierząt, od lat trwa walka o to, by część tego Pogórza objąć ochroną w formie parku narodowego. Niestety, Turnicki Park Narodowy wciąż pozostaje marzeniem tych osób, dla których najcenniejszym bogactwem tej części kraju są piękne kompleksy leśne i wiekowe drzewa. Na terenie Pogórza istnieje za to kilka ciekawych rezerwatów przyrody, takich jak: Turnica, Przełom Hołubli czy Kalwaria Pacławska.

Pogórze Przemyskie okiem krajoznawcy

Na terenie Pogórza Przemyskiego nie brak też atrakcji o charakterze krajoznawczym. Pięknymi zabytkami kusi Przemyśl – wspaniałe miasto, z którego można urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Kto znajdzie tanie noclegi na jego terenie, ten będzie mógł zwiedzić i pobliski Krasiczyn, i Fredropol. Rybotycze, Kalwaria Pacławska oraz Posada Rybotycka – oto kolejne miejscowości, które wzbudzają zachwyt swą historią oraz pięknym położeniem w dolinie Wiaru. Inną miejscowością, do której warto zajrzeć, jest Bircza, znana m. in. z zabytkowego pałacu oraz pozostałości sowieckiej bazy wojskowej.

Pogórze Przemyskie ma się czym pochwalić, a wędrówki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Tu ciekawe atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku, a piękne widoki sprawiają, iż wczasy w tej części kraju dla wielu z nas staną się niezapomnianym doświadczeniem.

Dla wszystkich pasjonatów górskich szlaków przygotowaliśmy również artykuł o Górach Sowich i ich atrakcjach. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.goryinfo.pl/skarby-gor-sowich-podziemne-miasto-osowka/.