Pozostałe

5 powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum Guggenheima w Bilbao

5 powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum Guggenheima w Bilbao

Muzeum Guggenheima w Bilbao to bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. Każdego roku miejsce to jest odwiedzane przez licznych turystów z całego świata. Nie bez powodu jest zatem określane mianem jednego z najbardziej futurystycznych muzeum na całym świecie.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Guggenheima w Bilbao?

Muzeum Guggenheima w Bilbao zostało otworzone 18 października 1997 roku. Początkowo nikt nie wiązał z inwestycją większych nadziei, gdyż atrakcja jest ulokowana w niezbyt imponującym miejscu. Z czasem jednak rzesze turystów skutecznie odmieniło oblicze miasteczka nad rzeką Nervión i zapewniło mu coraz to większą popularność. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że w Muzeum Guggenheima w Bilbao znajdują się liczne przeciągające wzrok, ciekawe eksponaty, a cała okolica jest bardzo urokliwa oraz sprzyja wypoczynkowi.

Na uwagę zasługuje już sam budynek, w którym ulokowane jest muzeum. Jego twórca – Frank Gehry do wykonania projektu wykorzystał między innymi wapień, szkło oraz kilkadziesiąt tysięcy arkuszy tytanowej blachy. Muzeum przywodzi na myśl stację kosmiczną bądź żagle statku, a dla niektórych obserwujących przywodzi na myśl również kształt róży bądź ryby. Budynek jest prawdziwą formą popularnej obecnie sztuki nowoczesnej i gratką dla wszystkich wielbicieli architektury.

Na terenie Muzeum Guggenheima zaprezentowane są dzieła sztuki artystów hiszpańskich i zagranicznych. Wśród stale dostępnych do oglądania eksponatów na terenie muzeum znajduje się między innymi ogromnej wielkości szczeniak Puppy stworzony z ponad 60 tysięcy kwiatów i regularnie pielęgnowany, a także prawie dziewięciometrowa rzeźba pająka Maman. Na uwagę zasługuje również seria ośmiu rzeźb z wykorzystaniem form przestrzennych takich jak koła, spirale i fale zatytułowana The Matter of Time autorstwa Richard Serra. Muzeum Guggenheima w Bilbao dla swoich odwiedzających regularnie udostępnia również tak zwane wystawy czasowe, dostępne w konkretnych okresach w roku – więcej na temat wystaw tego rodzaju można znaleźć między innymi na oficjalnej stronie hiszpańskiego muzeum.

Muzeum Guggenheima w Bilbao – wielka atrakcja dla turystów

Jak podają lokalne przewodniki dotyczące sztuki Muzeum Guggenheima to zaledwie jedno z kilku muzeów sztuki nowoczesnej na cały świecie. Ogromna ilość dużych rzeźb i instalacji artystycznych to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli takiej rozrywki. Odwiedzając to miejsce można poczuć się niczym w krainie gigantów – tak właśnie brzmią opinie i relacje turystów z Muzeum w Bilbao. Na uwagę zasługuje również fakt, że bilety do muzeum kosztują zaledwie kilkanaście euro. Jest to niewątpliwie bardzo dobra cena jak na kilkugodzinne obcowanie ze sztuką.