Nad morzemZa granicą

Myślisz, że Hiszpania to słońce, piasek i sjesta?

Myślisz, że Hiszpania to słońce, piasek i sjesta?

Skorzystaj z naszej listy 21 faktów o Hiszpanii, o których możesz nie wiedzieć.

Przygotowaliśmy listę naszych ulubionych faktów o Hiszpanii, o których możesz nie wiedzieć. Od legalnej nagości po magiczne myszy i wszystko pomiędzy – oto 21 pouczających i interesujących prawd, które mogą Cię zaskoczyć.

1. Drugi co do wielkości kraj UE.

Hiszpania – lub Królestwo Hiszpanii, aby nadać krajowi oficjalny tytuł – jest drugim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej po Francji. Mierzy około 506 000 kilometrów kwadratowych, jeśli uwzględnić Wyspy Kanaryjskie i terytoria hiszpańskie wzdłuż północnoafrykańskiego wybrzeża.

2. Kiedyś kilka oddzielnych królestw.

To co znamy jako współczesną Hiszpanię, było kiedyś zbiorem pojedynczych królestw. Zmieniło się to w XV wieku, kiedy Fernando Aragonii i Isabel Kastylii pobrali się i zjednoczyli swoje królestwa. Większość tych królestw również miała swój własny język!

3. Ojczyzna drugiego najczęściej używanego języka na świecie.

Szacuje się, że na świecie jest około 440 milionów rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego, ustępując tylko mandaryńskiemu. Ale chociaż hiszpański jest językiem urzędowym w Hiszpanii, wszystkie języki regionalne: kataloński, baskijski i galicyjski mają oficjalny status w swoich regionach.

4. Nagość jest legalna w Hiszpanii.

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi z gorącym, suchym latem i łagodną, ​​mokrą zimą możesz ulec pokusie, aby się rozebrać podczas pobytu w Hiszpanii. Przy 3000 godzinach słonecznych w roku niewiele jest lepszych miejsc na uzupełnienie opalenizny. Każdy początkujący naturysta ucieszy się, wiedząc, że nagość jest legalna w Hiszpanii.

Komfortowa podróż do Niemiec busem

5. Ma piątą co do wielkości populację w Europie.

W Hiszpanii mieszka 47 milionów ludzi i choć może się to wydawać bardzo dużo to w rzeczywistości trzy czwarte populacji żyje na obszarach miejskich. Na przykład około 6,5 miliona mieszka w aglomeracji Madrytu, a 5,5 miliona w aglomeracji Barcelony. Oznacza to, że oba miasta mają większą populację niż Nowa Zelandia.

6. Hiszpanie żyją dłużej.

Według statystyk Hiszpania ma drugą co do wielkości oczekiwaną długość życia spośród wszystkich krajów, wynoszącą 83 lata. Tylko Japończycy mają wyższą średnią długość życia. Dane pokazują, że Hiszpanki żyją dłużej niż ich koledzy: 85 lat w porównaniu z 79 latami w przypadku mężczyzn.

7. Nawiązując do poprzedniego – Hiszpania jest populacją starzejącą się.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 roku Hiszpania będzie miała jedną z najstarszych populacji na świecie. Szacuje się, że za zaledwie trzydzieści lat ponad 30% populacji będzie miało 60 lat i więcej.

8. Tam nie jest tak religijne,  jak myślisz.

Pomimo znaczenia religii w hiszpańskiej kulturze, tylko 13,6% mieszkańców Hiszpanii faktycznie chodzi do kościoła w każdą niedzielę. To powiedziawszy, około 70% mieszkańców nadal identyfikuje się jako rzymscy katolicy, według badania przeprowadzonego w 2012 roku przez Centrum Studiów Socjologicznych w Hiszpanii.

9. Hiszpania jest monarchią konstytucyjną.

Po śmierci prawicowego dyktatora, generała Franco, w 1975 roku król Juan Carlos I powrócił na tron. Niegdyś jeden z najpopularniejszych monarchów w Europie, Juan Carlos stracił łaski po serii skandali. Abdykował na rzecz swojego syna Felipe VI w 2014 roku.

10. Nie ma tam zbyt wielu urzędników podatkowych.

Według oficjalnych danych w Hiszpanii na 1928 podatników przypada jeden inspektor podatkowy. Dla porównania, za granicą we Francji jeden pracownik przypada na 729 mieszkańców. Może to wyjaśniać, dlaczego hiszpańskie organy podatkowe szacują, że jedna czwarta hiszpańskiego PKB pochodzi z czarnego rynku.

11. Druga pod względem wielkości stopa bezrobocia w Europie.

Statystyki z 2019 roku pokazują, że Hiszpania miała drugą co do wielkości stopę bezrobocia w UE, zaraz za Grecją. Jednak obecna stopa bezrobocia wynosząca 13,8% to znacząca poprawa w porównaniu z 24,2% stopą bezrobocia, której Hiszpania doświadczyła w 2015 roku.

12. To dobre miejsce dla kobiet-przedsiębiorców.

W ciągu pięciu lat od początku światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Kobiety-przedsiębiorcy założyły 40% wszystkich nowych firm w Hiszpanii. Dało to łącznie około 800 000 przedsiębiorstw i stanowi znaczący impuls dla gospodarki.

13. Danie narodowe to nie paella.

Oto zaskakujący fakt dotyczący Hiszpanii. Chociaż wielu obcokrajowców postrzega paellę jako hiszpańskie danie narodowe, wielu Hiszpanów tego nawet nie wie. To dlatego, że większość mieszkańców postrzega kolorowe danie z ryżu jako danie z Walencji, a nie narodowe.

14. Ciężko o opiekunkę dla dzieci.

Jak doskonale wiedzą miejscowi rodzice, liczba pozaszkolnych opiekunek nad dziećmi w Hiszpanii jest ograniczona. Dlatego około jedna czwarta wszystkich dziadków na co dzień opiekuje się wnukami, opiekując się nimi po opuszczeniu miejscowych szkół.

16. Posiada wykształcenie poniżej średniej.

Według oficjalnych statystyk około połowa wszystkich dorosłych w wieku do 64 lat ma odpowiednik dyplomu ukończenia szkoły średniej, znacznie poniżej średniej wynoszącej prawie 75%. Jednak młodsze pokolenia przełamują ten trend, 65% millenialsów zdobywa kwalifikacje – a liczba ta rośnie.

16. Hiszpanie uwielbiają relaksować się.

Nie będzie zaskoczeniem, że Hiszpanie lubią robić rzeczy trochę leniwiej niż inne narodowości. W rzeczywistości, według raportu opublikowanego w 2013 roku, przeciętny Hiszpan poświęca 16 godzin dziennie na wypoczynek, w tym jedzenie, picie i spanie.

17. „Pierwsza” powieść została napisana w języku hiszpańskim.

W 1605 roku Miguel de Cervantes napisał Don Kichota , powszechnie uważaną za pierwszą współczesną powieść na świecie. Ta przełomowa książka jest uważana za jedną z najważniejszych dzieł literatury hiszpańskiej, jaką kiedykolwiek napisano, i jest dziełem założycielskim literatury zachodniej.

18. Zawiera 47 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Od lipca 2019 roku w Hiszpanii znajduje się aż 47 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, które są trzecim co do wielkości na świecie. Należą do nich historyczne miasta, monumentalne kościoły i nie tylko. Tylko Włochy i Chiny mają więcej obiektów światowego dziedzictwa UNESCO – w obu jest ich 55.

19. Wynalazki hiszpańskie.

Może nie jest to pierwsza rzecz, o której myślisz, wyobrażając sobie Hiszpanię, ale skromny zszywacz to hiszpański wynalazek. Został stworzony w Kraju Basków w XVIII wieku dla ówczesnego francuskiego króla Ludwika XV. Hiszpania dała także światu mopa i wiadro oraz skafander kosmiczny.

20. Kraj idealny dla miłośników oliwy z oliwek.

Ludzie myślą, że Grecja lub Włochy produkują większość oliwy z oliwek na świecie, ale w rzeczywistości to Hiszpania jest liderem. Kraj iberyjski produkuje około 1,5 miliona ton tego surowca, z czego zdecydowana większość pochodzi z południowego regionu Andaluzji.

21. Energia odnawialna.

Hiszpania jest liderem, jeśli chodzi o energię odnawialną. W rzeczywistości był to pierwszy kraj na świecie, w którym wiatr był największym źródłem energii elektrycznej. W 2013 roku turbiny wiatrowe generowały prawie 54 000 gigawatogodzin energii elektrycznej, co stanowi jedną piątą krajowego zużycia.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.